20
Oca

Drone Terimleri Sözlüğü

Drone Terimleri Sözlüğü ile, drone yarışı dünyasında en sık karşılaşacağınız terimleri listeledik. Eklemek istediğiniz terimler için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

 

1S, 2S, 3S, 4S, 5S, 6S: LiPo piller içindeki hücre sayısını gösterir ibare.

2.4Ghz Spektrum: Uzaktan kumandalı dronelar için kullanılan genel frekans. Uzaktan kumanda cihazının kullandığı frekanstır.

250mm: Kişiselleştirilmiş yarış droneları yapımında kullanılan genel çerçeve boyutu

808 Kamera: Droneun üzerine monte edilen, küçük ve video çekmeye yarayan “ajan” kamera olarak da adlandırılan kamera.

Akselometre / Accelerometer: Droneun hangi yönde ve hangi hızda uçtuğunu algılayan sensör.

Bind Etme / Bağlama / Eşleştirme : Uzaktan kumandayı veya bir radyo kontrolcüsünü alıcı ile bağlamak anlamına gelir.

Fırçasız Motor / Brushless Motor: Boyuna ve ağırlığına göre oldukça güçlü olan elektrik motorlar. Hemen hemen bütün drone motorları bu tiptedir.

Kanal: Bu terim, bir FPV vericisinin kullandığı radyo frekansını veya bir droneun uzaktan kumanda ile eşleştirildikten sonra, kumanda üzerindeki sticklerin fonksiyonlarını belirtebilir. Örneğin; bir kanal droneun sağa sola (roll) dönmesini sağlarken, bir diğer kanal da öne arkaya yatma (pitch) fonksiyonuna ayarlanır. Çoğu drone kontrolü için 6 kanal yeterlidir.

Flight Controller / FC /Uçuş Kontrolcüsü: Uçuş Kontrol Kartı da diyebileceğimiz ve droneun üzerinde bulunan bu anakart, droneun uçmasını sağlayan bilgisayardır. Uçuş kontrolcüleri, kumandadan gelen sinyali dronea itmek gibi çok basit kullanılabilirlerse de, ayrıca akselometreler, GPS ve diğer sensörlerle de droneun uçuşuna etki edebilmektedir.

Drone / Quadcopter / Kwad: Genelde 5kg altında olup birden fazla motoru olan uçan cihazlara verilen isim. Bazı dronelar otonom sistemler olup, yön ve yükseklik hakkında kendi kararlarını verebilecek sistemdeyken, bazıları da tamamen pilot kontrolünde uçmaktadır. Dronelar genel olarak bir amaç doğrultusunda üretilmektedirler, örneğin hava fotoğrafçılığı, yarış veya akrobasi gibi.

ESC (Electronic Speed Controller): Türkçesi “Elektronik Hız Kontrolcüsü” olan bu drone bileşeni, uçuş kontrol kartından gelen bilgiye göre motorların hızını artırma ve azaltma işlemi görür. Droneların kritik öneme sahip bileşenlerindendir.

FPV (First Person View): Birincil kişi görüş açısı olarak çevirebileceğimiz bu terim, drone üzerindeki bir kameradan gelen sinyaller ile görüntü veren bir gözlük veya ekran yardımıyla sanki droneun içindeymişiz gibi görmemizi sağlayan bir sistemdir.

Failsafe: Drone ile uzaktan kumanda arasındaki sinyalin koptuğunda droneun nasıl hareket etmesini önceden ayarlamak anlamına gelen durum. Belli bir hızda sabit kalma, motorları durdurup düşme gibi fonksiyonlara ayarlanabilmektedir.

Frame /Gövde: Droneun içerisindeki bütün bileşenlerin sabitlendiği ana iskelet sistemi. Malzeme ve boyuta göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Genelde hafif olması için karbon fiber malzemeden üretilir. 3 boyutlu yazıcılar ile istenildiğinde kişiye özel şekilde tasarımlarla üretilebilmektedir.

GPS – Global Positioning System: Global Konumlama Sistemi. Drone üzerinde bir alıcı ile uydulardan gelen sinyaller takip edilerek droneun konumunu belirlemede yardımcı olur.

Gimbal: Drone üzerine takılan ve droneun hareketinden bağımsız olarak kamerayı sabit tutmaya yarayan bir aparat. Gimbal takılı dronelar genelde açık hava drone fotoğrafçılığı için kullanılmaktadır. Ayrıca yine gimbal takılı bazı sistemlerde, kafa hareketini algılayan FPV gözlükleri ile kamerayı kafanızın hareketleri doğrultusunda da hareket ettirebilmenize olanak verir.

Gyro: Cayro diye okunuşu olan ve droneun havada stabil kalmasına yardımcı olan bileşendir. Küçük dronelarda ağırlık sebebiyle pek kullanılmaz. Genelde RC helikopterlerde kullanılır.

HUD (Heads Up Display): Drone uçururken, pilotun baktığı ekrana verilen isimdir.

OSD (On Screen Display): Uçuş kontrol kartından ve FPV kameradan gelen pilot için önemli bilgilerin ekranda görüntülenmesine verilen isimdir. BU ekranda pilotun adı, harcanan pil miktarı, hangi kanalda uçulduğu, uçuş süresi gibi önemli bilgiler ayarlanabilir.

JST: Genellikle dronelarda kullanılan pil bağlantı soketi.

LOS (Line of Sight): Droneun her daim görüş alanında bulunmasını belirten bir terimdir. Örneğin LOS uçuş yaparken drone ile aranıza bir cisim girdiğinde dronela görüşünüzü kaybedersiniz buna da Line of Sight’tan çıkmak denir. FPV sisteminden oldukça farklı ve zor bir uçuş tipidir.

LiPO: Lityum Polimer’in kısaltması olan LiPO, dronelarda genel olarak kullanılan pillere verilen genel isimdir. Hafif ve güçlü pillerdir. Ancak şarj ederken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken bileşenlerdir. Droneun üzerindeki pil, uçuş kontrolcüsü, radyo alıcıyı, FPV vericisini ve motorları çalıştırır.

Micro: 120-180 mm aralığındaki dronelara verilen isimdir.

Motor: Droneu uçmasını sağlayan ana bileşendir. Çoğu motordan 4 adet bulunur. Fırçasız motor olarak kullanılır ve her bir motora 1 adet ESC bağlanır.

Multirotor: Droneu yerden kaldırabilmek için genellikle birden fazla sayıda motorunun olması durumuna verilen genel isim. Çoğu dronelarda 4 rotor vardır, bazılarında 3, bazılarında ise 6 veya 8 adet rotor olabilmektedir.

Tiny / Whoop: 25 gram ve altındaki ve 120mm ‘den küçük frameli dronelar için kullanılan terim.

PDB (Power Distribution Board): Güç Dağıtım Kartı. Drone üzerine monte edilen; piller, ESC’ler ve diğer onboard sistemlerin güç bağlantılarını organize eden devre kartı. Bütün dronelar için gerekli değildir ancak düzenli ve organize bir drone oluşturmaya yardımcı olur. Bazı uçuş kontrolcülerinde kendinden birleşik şekilde gelir.

Quadcopter: 4 rotorlu uçan cihazlara verilen genel isim.

Hexacopter: 6 rotorlu uçan cihazlara verilen genel isim.

Raceband: Drone yarışlarında kullanılan radyo bandı. 5.8ghz frekans seti genelde drone yarışlarında kullanılır. Birden fazla pilotun aynı anda uçtuğunda sinyallerin birbirine karışmaması için aralıklı olarak belirlenmektedir.

RC veya R/C (Radio Control): Uzaktan kumanda ile kontrol edilen bütün sistemlere verilen genel isim.

RTF (Ready To Fly): Uçmaya Hazır Drone anlamına gelen bu terim, önceden parçaları ve bileşenleri yerleştirilmiş ve ayrıca bir montaja gerek duymadan hemen uçmaya hazır olan droneları belirtir. İçinde kumandası ve alıcısı bulunduğundan hiçbir ayar yapmadan tak çalıştır şeklinde de kullanılabilmektedir.

Alıcı / Receiver: Pilotun kullandığı uzaktan kumandadan gelen sinyalleri dronea ileten bileşen.

Pervane / Prop: 2,3,4,5,6 bıçaklı olabilen, kullanılan framein boyutuna göre boyutları değişen, yüzey alanı ve eğim açısına göre tork ve gücü değiştiren ve motorlara takılan parça. Pervanenin çapına göre frameler 2″,3″,4″,5″,6″,7″ gibi isimlerle anılmaktadır.

Roll / Aileron: Droneun önden arkaya giden ekseninde sağa veya sola dönmesi.

Rotor: Bir motora takıldığında droneun havalanmasını sağlayan parça. Pervane.

Servo: Drone üzerinde bulunan ve droneun manevra yapabilmesi için fiziksel sürtünme sağlayan parçalara verilen genel isim. Yarış dronelarında servo bulunmaz çünkü yarış droneları motorların hızlanmasıyla hareket ettiğinden bu parçalara gereksinim duymaz.

Telemetri: Drone uçuşuyla ilgili bütün dataya verilen isim. Hız, yükseklik, roll, yaw, pil ömrü, konum vs.

Throttle: Pervanelere ne kadar güç gönderildiği belirten terim. Eğer tam güç veriliyorsa drone oldukça hızlı bir şekilde yükselecektir.

Verici: İki nesneye yönelik kullanılabilir. Radyo vericisi yani uzaktan kumanda, pilotun elinde tuttuğu ve droneu yönlendirmek için kullandığı cihaza denir. Diğer tip verici ise, drone üzerinde bulunan ve pilotun kullandığı FPV gözlük veya ekrana video sinyalleri gönderen karttır.

Trim: Uzaktan kumanda üzerindeki kolların ince ayar yapılmasıdır. Eğer kollara hiç dokunulmadığında drone herhangi bir yöne doğru gitmeye meyilli ise, pilot gerekli kolu trimleyerek, kollara dokunulmadığında droneun sabit kalacağı şekilde ince ayar yapabilmektedir.

UAV (Unmanned Aerial Vehicle): İHA yani İnsansız Hava Aracı.

Yaw: Droneun yatay eksende sağa veya sola dönmesi hareketi. Bir pikaptaki plak gibi sağa veya sola dönmesi olarak örneklendirilebilir.

mAh: Milli Amper per Hours. Bir pilin, bitmeden önce ne kadar güç sağladığını belirten birim.

RX: Alıcı (receiver), uzaktan kumanda alıcısı için kullanılır.

TX: Verici (transmitter), uzaktan kumanda için kullanılır.

Taranis: Q X7 ve X9D Plus modelleri en çok kullanılan kumanda markası.

VTX: Video vericisi. FPV kameradan gelen görüntüyü, pilotun kullandığı FPV gözlüğe gönderen en önemli parçadır. 25-50-100-200-600-800mW gibi değerlerde yayın yapabilir. Uzun süre drone uçmadan kullanıldığında veya anten takılmadan kullanıldığından yanabilmektedir.